Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Działają na trudnym 
i wymagającym rynku

18 marca 2020 | Dodatki Jednodniowe

Sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców.

 

Według Polskiej Agencji Kosmicznej w ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów. Rodzime firmy i instytuty badawczo-rozwojowe współpracują z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA.

Praca w przemyśle kosmicznym jest niezwykle trudna, dynamiczna i wymagająca. Polski przemysł kosmiczny działa na zasadach zdefiniowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Polska dokonuje wkładu w budżet ESA, która formalnie i merytorycznie sprawuje pieczę nad wydatkowaniem środków na dane programy i misje. – Składka jest podzielona na część obowiązkową zależną od PKB danego kraju oraz część opcjonalną. Część opcjonalna jest określana przez dany kraj. Bez znajomości ogólnego rynku kosmicznego w skali europejskiej oraz trendów rozwoju danej technologii, w której firma chce się specjalizować, pozyskanie projektów jest dość trudne. Polski przemysł musi stawać w szranki z firmami z 50-letnim stażem w tej branży,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11611

Wydanie: 11611

Spis treści

Reklama

Polska Kosmiczna + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament